Filmelmélet

A tantárgy típusa: kötelező

A tantárgy felépítése:

  • 2. szemeszter: 8 kredit, 2 előadás, 1 szeminárium.

A tantárgy oktatója:  dr. Győri Zsolt


Általános célkitűzések:

A kurzus célja átfogó képet kínálni a klasszikus és kortárs filmelmélet legfontosabb irányzatairól és iskoláiról, vagyis azokról a szempontrendszerekről, amelyek a mozi esztétikai, pszichológiai, társadalmi, nyelvészeti és ideologikus kontextusait egyedi analitikus módszerekkel vizsgálat tárgyává tették. A filmelméleti gondolkodás kialakulásának kezdeteitől a mozgóképes avantgárd és a szovjet montázsiskola szerzőinek gondolatain keresztül a realista filmelméletekig nyúló fejlődési ív rajzolja meg a klasszikus korszakot. A műfajelméletek, a szerzői elméletek, a filmológia, a filmszemiotika, a mozi pszichoanalitikus, feminista és narratológiai megközelítései valamint a filmfilozófia legfontosabb kérdései és az ezekre adott válaszok nyomán rekonstruáljuk a filmelmélet elmúlt évtizedeit, kortárs fejleményeit.

Kognitív kompetenciák: A témakörökhöz kapcsolódó szakmai terminológiában való járatosság elsajátítása és a további, önálló kutatásokra való igény kialakítása.

Szakmai kompetenciák: A hallgatók megismerik a filmek értő olvasását elősegítő elméleteket, több diszciplína kutatási eredményeit ötvöző gondolatmeneteket.

Érzelmi és érték-kompetenciák: A hallgatók megalapozott értékítéleteket képesek megfogalmazni a filmekről.


Általános bibliográfia
 

A kurzus általános bibliográfiája megegyezik a szabadbölcsészet portálon elérhető filmelméleti bibliográfiával

http://mmi.elte.hu/szabadbolcseszet/index.php?option=com_tanelem&id_tanelem=1257&tip=0


syllabusminta-gyorizs.doc