A műalkotás kiállítása

A tantárgy típusa: opcionális

A tantárgy felépítése:

  • 1. szemeszter: 4 kredit, 1 előadás, 1 szeminárium.

A tantárgy oktatójadr. Ütő Gusztáv


A tantárgy célkitűzése: A hallgatók ismerkedése a műalkotás létrejötte és befogadása közötti lépcsőfokok elméleti és gyakorlati mechanizmusával és működtetett rendszereivel. Egyrészt a galériahálózat, múzeum, kiállítótér intézményrendszere (eszmei érték és árusítás szintjei) a kiindulópont, másrészt az efemer megnyilvánulások alternatív mechanizmusai (akcióművészeti fesztiválok és work-shop események területe) határozzák meg tantárgy vetületeit.

Általános célkitűzések: Párhuzamos megközelítésben értelmezhető a műalkotás mibenléte és annak társadalmi hatásai. Általános szempontok szerint kulisszák mögötti ismeretek átadása a tantárgy célkitűzése. A Filozófia és művészet nyilvános térben szak Kreatív irányzatok és tervezés a művészetben tantárgy hangsúlyt fektet a művész és alkotása közötti kapcsolatrendszerre, illetve a járulékos szereplőkre is: kurátorok, galériások, mecénások, gyűjtők, műkritikusok, művészettörténészek, stb. objektuális műalkotások esetében és a fesztivál-szervezők, önkéntesek, sponzorok, állami-, civil- és média-támogatók, stb. a non-objektuális művek megvalósítói hálózatában.

Kognitív kompetenciák: Kognitív fejlődésük szerint a hallgatók rejtett összefüggéseket ismerhetnek meg és azok elsajátítása során beavatott műélvezők lehetnek, illetve a művészetek terén sajátos szerepköröket vállalhatnak az elkövetkezendőkben: kurátor, galériás, stb. 

Szakmai kompetenciák: A szakmai szinten megszerzett kompetenciákkal hallgatóink a kortárs értelmiségi területeken interdiszciplináris műveltségre tesznek szert és ez a szakmai felkészültségük művészetszervezői, tanácsadói kulcspozíciók elfoglalására teszi őket képessé.

Érzelmi és érték-kompetenciák: A hazai elit és a nemzetközileg elismert művészek érzelmi vonzáskörében levő hallgatóink a jelzett értékrend szerint magasabb spirituális körökbe kerülnek.


Általános bibliográfia

  1. Kassák Lajos, Az izmusok története, Magvető Könyvkiado, Budapest, 1972.          
  2. Andy Warhol, Andy Warhol filozofiaja (A-tól B-ig és vissza), Konkret Könyvek Kiado, 2004.
  3. Jindrich Chalupecky, A Művész Sorsa. Duchamp – Meditációk, Ballasi Kiadó, 2002.
  4. Allan Kaprow, Assamblage, Happenings & Environments, 1965.
  5. Volker Harlam, Ce este arta? Discuţie-atelier cu Joseph Beuys, Idea Design&Print, 2003.
  6. Harlam, Rapman, Shata, Pastica socială. Materiale despre Joseph Beuys, Idea Design&Print, 2002.
  7. A Futurizmus, Gondolat, Budapest, 1967.
  8. A Modernizmus, Kossuth Könyvkiado, 1975.
  9. Albert Gleizeis, A Kubizmus, Corvina Kiadó, Budapest, 1984.
  10. A Kostruktivizmus, Gondolat, 1979.
  11. Arthur C. Danto, After the End of Art. Contemporary art and the pale of history,  Princeton University Press, New Jersey, 1997.

 

syllabus-ma-kiallitas.doc